غیرممکن‌ها در مایکروسافت، ممکن می‌شوند

مایکروسافت تا به حال نماد و سمبل انحصارگرایی و کدبسته در گفت‌وگوهای داغ ریچارد استالمن بود و جلد نشریات با طرح‌هایی از مبارزه بوکس لینوکس و مایکروسافت منتشر می‌شد. یکی این می‌زد و یکی آن. در هر کلاس درس سیستم‌عاملی، دو گروه مجزا وجود داشت و امکان نداشت کسی بی‌طرف باشد؛ یا باید در گروه مایکروسافت و ویندوز باشید یا در گروه اپن‌سورس و لینوکس. اما یک دهه گذشته است و زمانه عوض شده است، سیاست‌های شرکت‌ها برای درآمدزایی عوض شده است و مرزها کم‌رنگ‌تر و تعصب‌ها سردتر و خاموش. در این حال و هوا؛ اگر هر روز بخشی از مایکروسافت، محصولی و برنامه‌ای اپن‌سورس شود و مخازن کدهایش به روی دنیا باز شوند. اما این گشودن درها تا کجا ادامه خواهد داشت؟ آیا کدهای سیستم‌عامل ویندوز نیز رنگ آفتاب را می‌بینند؟ ویندوز ۱۰ اپن‌سورس می‌شود؟

windows10

این یک مایکروسافت جدید است

مارک روسینوویچ، مهندس و همکار فنی مایکروسافت، این هفته در کنفرانس ChefCon که روی اپن‌سورس تمرکز دارد، گفت “قطعا ممکن” است ویندوز هم اپن‌سورس شود. روسینوویچ می‌گوید: “این یک مایکروسافت جدید است”. در دنیای سیستم‌عامل‌ها دو مدل داریم: کدبسته و کدباز. سیستم‌عامل‌های کدبسته شامل ویندوز، مک و گونه‌های دیگر مشابه این‌ دو هستند که کدهای منبع سیستم‌عامل به طور عمومی در اختیار برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهنده‌ها نیست. آن سوی دیگر کدبازها هستند؛ جامعه فنی اطراف آن‌ها می‌توانند هر قطعه‌ای را دستکاری و تغییر دهند و سیستم‌عامل جدید و البته اختصاصی خودشان را بسازند. سردسته سیستم‌عامل‌های کدباز، لینوکس است. همان‌طور که گفتیم بحث درباره کدبسته‌ها و کدبازها طولانی و دارای تاریخچه مفصل و پر فراز و نشیبی است. کدبازها می‌گویند سیستم‌عامل قوی‌تر و پلتفورم جذاب‌تر می‌شود اما مایکروسافت می‌گفت پول در کدبسته است و از این طریق میلیاردها دلار به جیب زده است.

ویندوز دیگر جعبه سیاه نیست

اکنون، منبع‌باز شدن ویندوز به معنای عقب‌نشینی مایکروسافت از این سیاست و حرکت این شرکت به دوران کاملاً تازه و متفاوتی است. در زمان بیل گیتس و بعد استیو بالمر، ویندوز همانند یک جعبه سیاه و غیرقابل نفوذ بود که هیچ‌کس اجازه نداشت در اطرافش پرسه بزند. کدبسته بودن ویندوز به مایکروسافت این امکان را می‌داد که روی انتشار، تجربه کاربری و هر چیز دیگری کنترل داشته باشد و در نهایت چرخه درآمد خوب بچرخد. اما از سال گذشته، به محض اینکه مدیرعامل جدید این شرکت، ساتیا نادلا سکان را به دست گرفت؛ به آرامی و با احتیاط تغییر رویه داد و از نرم‌افزار که حوزه تخصصی این شرکت بود به سوی سرویس‌های کلاود و موبایل سوییچ کرد و بیشتر شبیه یک جزیره چند پلتفرمی شد. مایکروسافت روی موفقیت نرم‌افزارهایی مانند آفیس ۳۶۵ سرمایه‌گذاری و تمرکز کرد که یک مجموعه نرم‌افزار اداری(شامل Word و اکسل) مبتنی بر وب است. این شرکت تمایل دارد کاربران بدون محدودیت سیستم‌عامل و پلتفرم از این برنامه‌ها استفاده کنند. یک سال بعد، مایکروسافت پیش‌نمایش ویندوز ۱۰ را به صورت رایگان و عمومی برای کاربران ویندوز ۷ و ویندوز ۸ ارائه داد. ویندوز ۱۰، به‌روزرسانی جدیدی از سیستم‌عامل پرآوازه قدیمی و شریان حیات اصلی مایکروسافت است. حتی این شرکت تا این مرحله پیش رفته است که اجازه به‌روزرسانی رایگان به نسخه‌های تقلبی و غیررسمی را می‌دهد. این حرکت نه چندان زیرکانه این شرکت اثباتی است بر این ادعا که موفقیت یا شکست ویندوز، پاشنه آشیل مایکروسافت است. با وجود این تغییر و تحولات استراتژیک، هنوز مایکروسافت به طور رسمی اذعان نکرده است که می‌خواهد ویندوز را اپن‌سورس کند و روسینوویچ نیز تاکید زیادی دارد که این شرکت در حال حرکت به سوی اپن‌سورس است نه به معنای رخ دادن آن به این زودی. مهندس مایکروسافت می‌گوید احتمال اپن‌سورس شدن ویندوز وجود دارد و در آینده اتفاق می‌افتد. جیم آلچین، رئیس بخش ویندوز مایکروسافت در سال ۲۰۰۱ درباره لینوکس و اپن‌سورس این‌طوری اظهارنظر می‌کرد: “اپن‌سورس عقل سلیم را ضایع می‌کند. من نمی‌توانم چیزی بدتر از اپن‌سورس برای کسب‌وکار و نرم‌افزار تصور کنم”. استیو بالمر، مدیرعامل سابق مایکروسافت نیز چند ماه بعد به خبرنگاران گفته بود “لینوکس سرطانی است که خودش را به هر چیزی که عقل سلیم می‌خواهد، می‌چسباند”. اما امروز، آن‌ها در حال تغییر هستند. مایکروسافت، سال گذشته فریم‌ورک دات‌نت را اپن‌سورس کرد. فریم‌ورک دات‌نت توسط این شرکت برای توسعه‌دهنده‌ها ساخته شده بود تا بتوانند برای سیستم‌عامل ویندوز برنامه بنویسند. اما اکنون، برنامه‌نویس‌ها از این فریم‌ورک جهت توسعه برنامه برای دیگر پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. با وجود این همه شواهد و قرائن که حکایت از اپن‌سورس شدن ویندوز دارند، سخنگوی این شرکت در یک اعلامیه رسمی می‌گوید: “ما هیچ برنامه تغییر مدل تجاری یا سیاست اپن‌سورس کردن ویندوز را نداریم”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *